جعبه جواهراتتان را باز کنید، گردنبند طلا، دستبند نقره، انگشتر با سنگ گرانبها و زیورآلات بسیاری می‌بینید. در این جعبه رنگ چیزی است که کمبودش را احساس خواهید کرد. استایل‌های خاص درهر فصل برای زیباتر شدن نیاز به رنگ‌های متفاوتی دارند و زیورآلات با میناکاری انتخاب مناسبی برای افزودن رنگ هستند. به طور کلی استفاده از زیورآلات میناکاری شده برای زمانی مناسب است که قصد دارید شیک و ویژه بپوشید.

هنر میناکاری جواهرات چیست؟

مینا یک تا چند لایه رنگ خاص روی فلزات متفاوت است که در دمای بسیار زیادی حالت شیشه‌ای و درخشان پیدا می‌کنند. نوعی شیشه آلوکروماتیک که معمولاً از ماسه کوارتز، اکسید آهن، اکسید پتاسیم (پتاس) و بوراکس (شار) تشکیل شده است. این اجزاء پس از سوختن در دمای بین 700 تا 900 درجه سانتی‌گراد، یک ماده شفاف و بی رنگ را تشکیل می‌دهند. قدمت هنر میناکاری در ایران به زمان هخامنشیان باز می‌گردد و اوج شکوفایی این هنر در ایران زمان ساسانیان رخ داده است. در آن دوره استفاده از رنگ آبی در هنر میناکاری بیشتر بوده است، اما امروزه از رنگ های متنوع تری در این هنر استفاده می شود. هنرمندان اروپایی این تکنیک را از ایرانیان فراگرفته و در قرن 20 همزمان با جنبش آرت نوو در فرانسه به کمال رساندند. هم اکنون کشور هند جز پیشروهای طراحی و ساخت زیورآلات میناکاری شده است. هنر میناکاری جواهرات تکنیک‌های متفاوتی دارد.

میناکاری با تکنیک Plique a jour: این تکنیک به زبان فرانسوی به معنی لعابکاری آذینی است. در این مدل میناکاری بعد از اتمام مراحل میناکاری، نور از رنگ ها عبور می کند و درخشش چندین برابر است.

میناکاری با تکنیک Champleve: در این تکنیک روی سطح فلز خراش‌هایی ایجاد می کنند و بعد آن خراش‌ها را با رنگ مینا پر می‌کنند. ویژگی منحصر به فرد این مدل میناکاری، ایجاد بافت‌های خاص روی سطح فلز است.

میناکاری با تکنیک Cloisonne: این تکنیک بسیار شبیه به تکنیکی است که ما در میناکاری جواهرات در ایران انجام می‌دهیم. استفاده از نوارهای فلزی با قطری تقریبا اندازه‌ی موی سر که روی صفحه‌ی فلزی با نوعی پودر و یا نوعی چسب شبیه صمغ، ثابت شده‌اند. پنج لایه رنگ مینا در پنج نوبت با قلمو بین نوارها قرار می‌گیرد و بعد از در کوره قرار گرفتن درخشان و پایدار می‌شود.

به صورت کلی مینا کاری به دو روش گرم و سرد انجام می شود. در میناکاری گرم پودرهای معدنی را با آب ترکیب ویک ماده‌ی کشسان درست می‌کنند و آن را روی فلز با قلمو می‌کشند. مرحله‌ی بعد قرار دادن فلز در کوره با دمای 700 تا 900 درجه سانتی گراد است. تا زمانی که رنگ روی فلز به شفافیت و استحکام نرسد این مرحله تکرار می ‌شود. اجرای درست این روش نیازمند صبر فراوان و تجربه‌های بسیار است. روش دوم میناکاری سرد است. این روش دردسر کمتری دارد و شما به ابزار خاصی برای اجرای آن نیاز ندارید. در میناکاری سرد سرعت و دقت فراوان در گذاشتن رنگ روی سطح فلز اهمیت زیادی دارد. بعد از رنگ آمیزی فلز با رنگ مخصوص مینا باید آن را حدود 48 ساعت بسته به سطح مقطع فلز در دمای اتاق قرار دهید تا رنگ روی فلز خشک شود و جلا بگیرد. رنگ آمیزی فلز باید با دقت فراوانی انجام شود زیرا ممکن است هوا وارد لایه‌های رنگ شود و در انتها روی سطح فلز پستی و بلندی و یا سوراخ‌های ریزی ایجاد کند. رنگ‌های مینا نیز به دو دسته درخشان و مات تقسیم می‌شوند. میناکاری گرم بیشتر رنگ‌های درخشان و میناکاری سرد بیشتر رنگ‌های مات را در برمی‌گیرد. برای ساخت رنگ‌های مینا می‌توانید از ترکیب‌های زیر استفاده کنید: 

برای تهیه‌ی رنگ قرمز از طلای حل شده به همراه براکس و کربنات سدیم، رنگ سبز از مس به اضافه‌ی کرومات سرب و رنگ زرد از ترکیب آهن، اکسید کروم و قلع استفاده می‌شود.

به طور کلی برای شفافیت لعاب‌ها هم از اکسید قلع استفاده می‌شود.

آیا جواهرات میناکاری شده با دوام هستند؟

جواهرات میناکاری شده شبیه هر جواهر دیگری نیاز به نگهداری صحیح دارند. با توجه به نوع فلز و کیفیت رنگ این جواهرات دوام کم یا بیشتری در مقایسه با یکدیگر دارند. جواهرات با میناکاری گرم در مقابل حرارت با دوام‌ترند و با توجه به میزان استفاده از رنگ در یک تا چند لایه نسبت به شکنندگی مقاوم می‌شوند. تنها نکته در مورد زیورآلات میناکاری شده توجه به سطح شیشه‌ای مینا است. باید دقت کنید که این سطح شیشه‌ای خراش بر ندارد.

آیا جواهرات میناکاری شده گران هستند؟

جواهرات میناکاری شده با توجه به جنس و وزن فلز، مقدار و کیفیت رنگ مینا، طراحی و ساخت قیمت متفاوتی دارند. بدیهی است که یک گردنبند طلا از برندی معروف گران تر از یک گردنبند مسی از هنرمندی گمنام است. نکته ی بسیار پراهمیت تنوع این محصولات در جنس و تکنیک است. شما می‌توانید با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی از بین فلزهای طلا، نقره و مس که سه فلز شناخته شده تر برای هنر میناکاری است با رنگ بندی گوناگون انتخاب کنید و استایل منحصر به فرد خودتان را بسازید.

چگونه جواهرات میناکاری شده را تمیز کنیم؟

نگهداری و تمیز کردن جواهرات میناکاری شده چندان فرقی با دیگر جواهراتتان ندارد. با آب ولرم و شوینده‌ای معمولی مثل مایع ظرف‌شویی و یک مسواک نرم می‌توانید به راحتی زیورتان را تمیز کنید. شوینده را روی مسواک بریزید و به آرامی بر سطح زیور بکشید و در انتها آن را با آب ولرم بشورید و با پارچه‌‌ی نرمی خشکش کنید. دقت کنید همه‌ی این مراحل را با صبر و حوصله‌ی فراوان انجام دهید.

در آخر پیشنهاد ما به شما برای خرید انواع جواهرات طلا میناکاری شده کالکشن Blossom و اینمل گالری طلا و جواهر درریس است. در این دو کالکشن ما سعی کردیم با طراحی خاص و رنگ آمیزی متنوع، محصولاتی با کیفیت بالا برای سلیقه‌های متفاوت بسازیم.

با خرید محصولات درریس، بدرخشید.